Какво е дигитална трансформация?
Дигитализацията предполага използването на дигитални технологии за промяна на бизнес моделите. Дигиталната трансформация се отнася до специфични промени в бизнеса, разработване на нови бизнес модели и повишаване на конкурентоспособността на пазара в резултат на дигитализацията и прилагането на дигиталните технологии.
В някои случаи дигиталната трансформация, за съжаление, предполага само дигитализация – като използване на дигитални инструменти. Дигитализацията е необходима за оптимизация в контекста на дигиталната трансформация, но дигитализацията не може да се отъждествява с дигиталната трансформация. Тоест дигитализацията сама по себе си не означава, че дадена компания ще претърпи дигитална трансформация.
Как се постига дигиталната трансформация?
Възприемането на технологии като Iot, Big Data и AI (изкуствен интелект, облачни услуги и др.) дава възможност за промяна на бизнес моделите и процесите, като ускорява промените, предизвикани от дигиталната трансформация.
Компания, която иска да трансформира бизнеса си, трябва да е готова за промяна. Тъй като дигиталната трансформация включва много повече от използването на самите дигитални инструменти, е нужно да се разгледат новите възможности от открита перспектива. За да стане компанията дигитална, е наложително да се работи върху цялостната промяна на бизнес практиките и изграждането на изцяло нова организационна култура, необходими за успешен дигитален маркетинг и продажби.
Необходимо е и адаптиране на бизнес стратегията и начинът на работа с гъвкавите работни процеси. Бизнес гъвкавостта предполага способността на компанията бързо да реагира на промените на пазара и да ги приема и адаптира с минимални разходи. Следователно дигиталните компании трябва да могат бързо и ефективно да се адаптират към неочаквани събития и да коригират своите бизнес модели по съответния начин.
Разбира се, тъй като дигитализацията включва използването на дигитални инструменти за промяна на бизнес модел, е необходимо дигиталната компания да прилага технология в ежедневните си бизнес процеси, която да обедини всички процеси и да ускори и опрости бизнеса. Тук се препоръчват инструментите на ERP система, например като Pantheon Workflow или Prim.bg.
С ERP система е възможно да се дигитализира бизнесът чрез автоматизиране на определени работни процеси. Всеки бизнес процес може да бъде визуализиран под формата на диаграма. Задачите могат да бъдат различни: управление на документи, работни процеси, сканиране, изпращане на имейл, съхранение, архивиране и т.н. По този начин бизнес процесите се дефинират предварително, което позволява по-лесна и бърза работа, и намаляване на оперативните разходи.
Благодарение на използването на различни цифрови технологии, дигиталната компания може да предложи на своите потребители уникално потребителско изживяване. Следователно дигитална е тази компания, която се фокусира върху изслушването на своите потребители, за да подобри продуктите и услугите си.
Предвид глобалните мрежи и нарастващото използване на дигитални технологии във всички аспекти на живота, броят на нематериалните услуги се увеличава. Те се разпространяват лесно в интернет, което всъщност предлага безплатен канал за продажба. Следователно дигитализацията за нови компании дава възможност за по-лесно и бързо навлизане на пазара. Но в същото време означава и повече конкуренция.